Libido, czyli popęd płciowy należy do najbardziej intymnych i indywidualnych cech kobiety. Zależy od wielu czynników, nie jest wartością stałą, zdolną do bezpośredniego i prostego porównywania. Najważniejsze mechanizmy zarządzające libidem to gospodarka hormonalna kobiety oraz jej bieżący stan psychiczny. Już tylko te dwa warunki pokazują jak delikatną, subtelną, chwiejną jest sfera życia odpowiedzialna za erotykę. A to one stymulują i decydują o temperamencie seksualnym i podatności na bodźce.

Dlaczego kobieta nie ma ochoty na seks?

To hormony w duże mierze odpowiadają za brak ochoty na seks. Cykliczne wahania hormonów właściwe dla cyklu miesiączkowego kobiety wpływają w sposób często decydujący na jej poziom libido. Pełne zrozumienie i akceptacja kobiecej fizjologii ochroni obie strony przed nieporozumieniami oraz w szczególnych przypadkach pomoże w podjęciu decyzji o poszukiwaniu pomocy. O poziomie libido decydują u kobiety estrogeny i progesteron. Synteza estrogenów jest najintensywniejsza w pierwszej fazie cyklu do owulacji i w tym czasie kobieta odczuwa większą ochotę na seks. Po zakończeniu owulacji następuje wzrost produkcji progesteronu, hormonu przysadki mózgowej, wyciszającego nieco libido. Natomiast tuż przed miesiączką spadają zarówno progesteron jak i estrogeny powodując najniższy w cyklu poziom libido.

Trzeba jednak pamiętać, że gospodarka hormonalna u każdej kobiety funkcjonuje trochę inaczej. Dlatego wahania hormonów występujące w każdej z faz cyklu powodują różnice w odczuwaniu pożądania.

To hormony decydują o sile pożądania

Do najważniejszych hormonów wpływających na życie seksualne kobiety należą:

  • Estrogeny: czyli trzy hormony – estradiol, estriol oraz estron. To hormony steroidowe, produkowane przez organizm na bazie cholesterolu. Synteza estrogenów przebiega przede wszystkim w jajnikach, stąd taka zależność libida od cyklu miesiączkowego, można je znaleźć również w łożysku, mózgu oraz w tkance tłuszczowej. Estrogeny odpowiadają w organizmie za kształtowanie się kobiecych narządów płciowych, kształtowanie się psychiki oraz popędów płciowych.
  • Testosteron: to przede wszystkim hormon płciowy męski, jednak występuje również u kobiet w korze nadnerczy, jajnikach i łożysku. Może zwiększać poziom libido, jednak nadmiar tego hormonu u kobiety decyduje o zjawisku maskulinizacji a nawet obojnactwa płciowego.

Viamea sprawdź cenę.

Prolaktyna syntetyzowana jest przez przysadkę mózgową, odpowiada za przygotowanie kobiecego organizmu do ciąży oraz laktacji. Prolaktyna razem z dopaminą decydują w dużym stopniu o ogólnym napięciu woli łączonym zwykle z pojęciem napięcia seksualnego. Za sprawą prolaktyny neuroprzekaźnik dopamina jeszcze przez ok. dwa tygodnie po orgazmie utrzymuje się na obniżonym poziomie. Uważa się, że właśnie ten mechanizm należy do najważniejszych systemów w organizmie kobiety odpowiadających za zaspokojenie seksualne i w konsekwencji za efekt psychologiczny.
Hormony tarczycy również kojarzą się ze spadkiem libido, przede wszystkim poprzez spadek energii, złe samopoczucie oraz brak ochoty na seks związane z niedoczynnością i spadkiem hormonów T3 i T4 a także ze wzrostem poziomu TSH.

Jak walczyć z niskim libido?

Jeżeli za poziom libido odpowiadają żeńskie hormony z pewnością warto zacząć, przynajmniej rozpoznanie problemu, od zbadania ich poziomu. Badania przeprowadza się na podstawie próbek pobranej krwi. Jeżeli problemy z pożądaniem nie są bezpośrednim wynikiem problemów zdrowotnych warto sięgnąć po suplementy diety zmniejszające objawy niepokoju czy stresu. Dzięki zwiększaniu przepływu krwi, rozszerzaniu naczyń krwionośnych i podnoszeniu ciśnienia stymulują one wzrost libido. Warto też sprawdzić jak na organizm działają naturalne afrodyzjaki. Dostępne w postaci suplementów wzmacniają libido i zwiększają pożądanie.

Ważną sferą życia oddziałującą na życie seksualne jest wypoczynek, sen oraz aktywność fizyczna wpływające na pracę hormonów. Endorfiny stymulują poziom szczęścia a zadowolenie, dobre samopoczucie to pierwszy krok do podjęcia życia seksualnego.

Leave a Reply