Skip Navigation
 
  wyszukiwarka

20 – lecie Firmy Transkom

Skoczów, 09 luty 2012r.
 
Dokładnie 20 lat minęło 1 września 2011 roku, bo wtedy równo 20 lat temu spółka zaczęła działać na własny rachunek, w okolicznościach wszystkim znanych, że wprost nie zasługujących już na przypominanie. Gdyby zgodzić się ze statystyką, która mówi że firmy żyją przeciętnie 25 lat, to Transkom wkroczył już   dawno w wiek bardzo dojrzały, co wcale nie znaczy, że nie czuje się jeszcze młodo i ma dalekosiężne plany.
Pozwólcie Państwo, że kolokwialnie przybliżę rezultaty działalności firmy w okresie dwudziestolecia działalności, wyciągnięte ze sprawozdań GUS-u.  Otóż autobusy firmy przejechały w tym okresie ponad 50 milionów kilometrów, a niektórzy kierowcy zaliczyli u nas swój pierwszy w życiu milion kilometrów.
Przewieźliśmy tymi autobusami niespełna 60 milionów pasażerów, z czego blisko 29 milionów pasażerów za biletami jednorazowymi, niecałe7,5 miliona za biletami miesięcznymi, ponad 20 milionów uczniów i studentów za biletami szkolnymi oraz 2,5 miliona osób w turystyce.
Nie nam oceniać czy zawsze udawało się nam w pełni zaspokajać potrzeby komunikacyjne społeczeństwa. Zawsze było trzeba przecież godzić jednostkowe interesy z interesami grupowymi a w ostatnim okresie czasu z żelazną i bezwzględną ekonomiką, która stawia opłacalność linii i kursów komunikacyjnych ponad wszystkimi racjami i zapotrzebowaniem społecznym. Myślę jednak, że pomimo tego, że przyszło nam działać w takich trudnych dla transportu publicznego czasach, będziemy starać się chronić w pierwszej kolejności przewozy szkolne oraz zachowywać niezbędne minimum połączeń komunikacyjnych obsługiwanych miejscowości, chroniąc niejako tę część społeczeństwa, która jest skazana na korzystanie z transportu publicznego.
 
Sięgając jeszcze pamięcią do historii jestem przekonany, że nie sposób w tym miejscu nie przypomnieć, że swój początek Transkom zawdzięcza obecnemu tu byłemu dyrektorowi PKS w Cieszynie Leszkowi Podżorskiemu, który wyjednał zgodę na taki eksperyment w ówczesnym Ministerstwie Transportu. Dziękuję Mu i myślę że ma dobrą rękę do eksperymentów, jako że jego firma WISPOL w tym roku skończy już 10 lat.
Myślę również, że należą się podziękowania małopolskim i śląskim  PKS-om z którymi przez te lata współpracowaliśmy oraz Polskiej Izbie Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji, której jesteśmy członkiem od 1993 roku. Również podziękowania za dobrą współpracę należą się samorządom lokalnym oraz starostwu, deklarujemy w tym miejscu wolę i gotowość współpracy na dalsze 20 lat.
Myślę również, że dobrze że postawiliśmy na mocne i niedrogie w eksploatacji autobusy produkcji Autosana, które doskonale sprawdziły się w naszych warunkach. Gdyby jeszcze były trochę tańsze. Dziękuję również za lata owocnej współpracy naszym kontrahentom, biurom podróży i firmom komunalnym z Ustronia i Skoczowa.
 
Pozwólcie Państwo na jeszcze jedną refleksję. Z uwagi na kryzys w branży przewozu osób i trudną sytuację w firmie zastanawialiśmy się nad zasadnością dzisiejszej uroczystości. Dzisiaj wiem, że ma ona sens, dlatego żeby zatrzymać na chwilę nieubłagany bieg czasu, który w naszej firmie biegnie od wypłaty do wypłaty i od bilansu do bilansu. Trzeba przystanąć choćby na chwilkę, uchronić to co cenne, docenić inne wartości, nie tylko sprzedaż, koszty i zyski lub straty. 20 lat to z reguły połowa aktywności zawodowej człowieka a nierzadko 1/3 życia.  Za chwilę wręczymy tu odznaczenia kilkunastu pracownikom Transkom, którzy są z nami od samego początku. W imieniu Zarządu Spółki życzę im wszystkiego co najlepsze, wielu sukcesów i dalszego utożsamiania się z firmą Transkom. Kolegom z PKS-ów i innych firm przewozowych życzę żeby pomyślnie dotrwali do 2017 roku tj. do wejścia w życie najważniejszych przepisów ustawy o transporcie publicznym a pozostałym Państwu wszelkiej pomyślności w życiu osobistym a również zawodowym.
Dziękuję.
 
Szanowni Państwo
 
Myślę wreszcie, że główna zasługa należy do naszej załogi, kapitału ludzkiego, które jest naszym najważniejszym aktywem. Doceniając wkład załogi w nasze osiągnięcia Zarząd Spółki zawnioskował poprzez Izbę Gospodarczą o wyróżnienie tych najbardziej zasługujących pracowników. Miło mi donieść że Decyzją Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego  złotym medalem za długoletnią służbę została odznaczona Główna Księgowa Spółki p. Urszula Baron. Uroczystość wręczenia odznaczenia nastąpi niebawem w PIGTSiS w Warszawie. Decyzją Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka odznaczeniem „Zasłużony dla Transportu RP” odznaczeni zostali:
 1. Chraścina Krystyna
 2. Cieślar Bronisław
 3. Górniok Bogusław
 4. Gruszka Alicja
 5. Herzyk Józef
 6. Kajstura Kazimierz
 7. Kisiała Janina
 8. Latusek Krzysztof
 9. Mojeścik Julia
 10. Paszek Czesław
 11. Paszek Teresa
 12. Przewłocki Zdzisław
 13. Rojek Piotr
 14. Sajak Zdzisław
 15. Staniek Adam
 
 
 


« powrót|drukuj